Keri Üles

Kivikatus

Kivikatus on meie kliimas hinnatud valik. Kivi on vaikne ja vastupidav katusekattematerjal. Kivikatuste kivid valmistatakse tavaliselt betoonist või savist ning seetõttu on tegemist raske materjaliga, mis nõuab omale tugevat katusekonstruktsiooni. Sellest tulenevalt on kvaliteetne kivikatus teistest oluliselt soolasema hinnaga.

Kivikatuse paigaldust alustades on soovitatav märkida katusele nö. paigaldusliinid. Paigaldusliinide märkimiseks tuleks kasutada märkenööri ja seda järgmiselt:

  • Alumise räästa liin
  • Parem äärekivide liin
  • ülemine harjakivide liin

Pärast seda tuleks märkida märkenööriga iga 5-7 kivirea tagant vertikaalne joon, et oleks lihtne saavutada kivide ühtlane ja sirge laotus. Eriti tähtis on märkimine just suuremate katusepindade puhul. Soovitame alustada katusekivide paigaldamist alumisest paremast nurgast 3-5 reaga korraga ja edasi liikuta ülespoole. Jõudes katuseharjani alusta järgmiste ridade paigaldust alt üles. Kivid kinnitatakse jooksvalt nende paigaldamise käigus. On väga oluline, et ümber katuse perimeetri ning sõlmede ehk siis neeludel, kaldharjadel, oleksid kõik kivid kinnitatud. Arvestada tuleb kivide kinnitamisel erinevaid kivitüüpe, katuse kallet ja hoone tüüpi. Ümber katuse perimeetri vajavad kinnitamist kindlasti kõik kivid! Kui katuse kalle on ca. 60° siis kinnita kõik katusekivid, mida peale lõikamist ei saa toetada kannale (neeludes ja kaldharjades) kinnitatakse lõigatud kivi klambritega või selleks vastava liimiga. Tugeva tuulekoormusega piirkondades peavad kõik kivid olema kinnitatud eranditult.

Reakivide kinnitamiseks kasutatakse reakivi klambreid. Seal, kus ei ole võimalik mainitud klambreid kasutada, kasutatakse 75mm tsingitud kruve, või lõigatud kivi klambreid. Reakiviklambreid on saadaval igale kivitüübile. Klambriga haaratakse kivi vasemast servast kinni ja lüüakse haamriga kiviroovi külge. Selleks, et töö oleks oluliselt sujuvam, lihtsam, jaotatakse kivid katusel ühtlaselt laiali. Seda selleks, et kivid paigalduse käigus jalgu ei jääks ja puuduks vajadus kive ühest kohast teise, edasi – tagasi toimetada. Parim viis kivide jaotuse väljaarvestamiseks on üks pakk lahti teha ja vaadata palju see katuse pinnast katab.